Porady

Jak przygotować kosiarkę na zimę?

Wykonaj kilka prostych czynności na koniec sezonu by spokojnie przechować kosiarkę i uruchomić bez problemu wiosną, jesienią lub w dowolnym momencie przechowywania sprzętu przez długi okres czasu.

Podstawowe czynności obsługowe:

1. Paliwo

  • Napełnij zbiornik paliwa do pełna przed przechowywaniem. Napełnienie zbiornika paliwa zapobiega kondensacji wilgoci w zbiorniku i zatrzymuje proces rdzewienia i osadzania się kamienia na jego ściankach. Przed napełnieniem zbiornika pamiętaj o dodaniu do paliwa stabiizatora paliwa Briggs & Stratton. Następnie uruchom silnik na kilka minut, tak by dodatek wraz z paliwem dotarł do gaźnika. Stabilizator paliwa pomoże zapobiec zażywiczeniu system paliwowego oraz istotnych części gaźnika.

 

  • Uwaga:  jezeli nie zdecydujesz się używać stabilizatora Briggs & Stratton lub gdy do silnika używasz paliwa zawierającego alkohol, pamiętaj że należy usunąć paliwo ze zbiornika i uruchomić silnik, zaczekać aż się zatrzyma z powodu braku paliwa

 

2. Olej

  • Podczas gdy silnik jest gorący, wymienić olej i filtr oleju (jeśli jest w tym modelu silnika). Zaleca się olej SAE 30 do silników 4-suwowych, który w Naszym sklepie dostępny jest w opakowaniu 0,6 l i 1,4 l

 

3. Akumulator

  • Odłączyc ujemny (-) przewód akumulatora od zacisku akumulatora a następnie dodatni (+) (jeśi posiada). Wyjmij baterię. Akumulator powinien być przechowywany w chłodnym, suchym miejscu. Naładuj akumulator przed przechowywaniem.

 

4. Czyszczenie sprzętu

  • Nie należy przechowywać kosiarki i silnika brudnego. Powinno się oczyścić powierzchnię kosiarki i silnik z brudu, resztek trawy czy błota. Gdy silnik jest zimny nalezy użyć węża ogrodowego by zmyć resztki skoszonej trawy. Kiedy trawa i bloto zostanie usunięte nalezy środkiem antykorozyjnym zabezpieczyć spód kosiarki. Tak zabezpieczoną kosiarkę możemy zostawić w suchym miejscu do następnego rozruchu

 

Jak wybrać pilarkę, piłę łańcuchową?

 

1.Jak wybrać pilarkę łańcuchową?

Aby prawidłowo wybrać piłę łańcuchową, należy najpierw określić swoje potrzeby w zakresie rodzaju ciętego drewna, a następnie określić siłę narzędzia i długości zestawu tnącego w zależności od wymaganych potrzeb. 

Najłatwiej będzie odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

 

Do czego jest nam potrzebna pilarka?

- pozyskiwanie drewna z lasu

- przygotowywanie ściętego drzewa do celów opałowych

- jako narzędzie do pracy na budowie w stolarni

- prace pielęgnacyjne w sadzie, chirurgia drzew

- urządzenie uniwersalne w gospodarstwie gdzie będzie wykorzystywane do wszystkich powyższych celów.

 

Jak często będzie używana?

- zarobkowo po kilka godzin dziennie

- kilka razy do roku głównie do przygotowani drewna do kominka

- często na budowie do pracy na wysokościach

- rzadko ale intensywnie w sadzie na wysokościach

 

Jakiej średnicy najczęściej będziemy cieli drzewo?

- od 3cm do 15 cm

- do 20 cm

- do 40 cm

- powyżej 40 cm

 

Czy mamy dostęp do źródła prądu 230V?

 

Jeżeli zamierzamy wykonywać różne prace stolarskie na drewnie którego średnica raczej nie przekracza 30-35 cm a piła ma służyć głównie do podcinania, nacinania, rzeźbienia, wybierz średniej mocy piłę łańcuchową (ok. 35 cm 3) wyposażoną w prowadnicę z łańcuchem o długości od 12 do 14 cali (30-35cm). Możemy również pomyśleć o pilarce elektrycznej o mocy od 1800W do 2000W jeżeli mamy dostęp do zasilania elektrycznego.

Jeżeli naszym zadaniem jest przygotowywanie głównie drewna opałowego do kominka nie dużej średnicy i wstępnie już pociętego w tak zwane metrówki. Polecam również pilarkę o średniej mocy od około 38 cm 3 z zestawem tnącym od 14 do 16 cali (35-40cm).

Gdy naszym zadaniem jest incydentalne pozyskiwanie drewna z lasu a następnie pocięcie go głównie na klocki przeznaczone na opał oraz gdy pilarka będzie używana uniwersalnie w gospodarstwie rolnym, polecam piłę o mocy od 40cm3 i zestawie tnącym od 14 do 18 cali (35-45cm).

Gdy pilarka łańcuchowa ma być naszym narzędziem zarobkowym i przeznaczona będzie do ścinki i pozyskiwania drewna z lasu polecam mocne piły z silnikiem od 45 cm 3 i prowadnicami od 16 cali (40cm).

 

2. Rodzaje pilarek do drewna

Przy zakupie pilarki warto wiedzieć czym różnią się pilarki elektryczne i spalinowe.  Pozwoli nam to bardziej precyzyjnie dobrać urządzenie do własnych potrzeb. Pierwszym dylematem do rozważenia przy zakupie pilarki jest jej typ zasilania. Musimy zastanowić się czy potrzebujemy pilarki spalinowej czy wystarczy nam elektryczna.

 

3.Elektryczne piły łańcuchowe

Elektryczna piła łańcuchowa wymaga podłączenia do źródła zasilania 230V o natężenia od 8 do 13A. Pilarki takie są wyposażone w prowadnice i łańcuch o długości od 12 do 16 cali, który pozwala na wykonywanie lekkich prac przy okrzesywaniu czy przygotowywaniu drzewa do kominka. Uchwyt w kształcie "D" zapewnia dobre trzymanie pilarki i lepszą kontrolę nad precyzją cięcia. W porównaniu do pilarki spalinowej jej praca jest znacznie cichsza, wywołuje w trakcie cięcia mniej szkodliwych wibracji. Ponieważ nie wydziela żadnych spalin i jest cicha, może być stosowany w pomieszczeniach zamkniętych. Jej waga i rozmiar sprawia, że jest idealna dla osób które przygotowują małe ilości drewna do kominka, dla stolarzy którzy wymagają precyzji oraz do prac rozbiórkowych gdzie najczęściej tniemy cienkie belki i deski. Wadą pilarki elektrycznej jest ciągnący się za nami kabel.Elektryczna piła łańcuchowa wymaga podłączenia do źródła zasilania 230V o natężenia od 8 do 13A. Pilarki takie są wyposażone w prowadnice i łańcuch o długości od 12 do 16 cali, który pozwala na wykonywanie lekkich prac przy okrzesywaniu czy przygotowywaniu drzewa do kominka. Uchwyt w kształcie "D" zapewnia dobre trzymanie pilarki i lepszą kontrolę nad precyzją cięcia. W porównaniu do pilarki spalinowej jej praca jest znacznie cichsza, wywołuje w trakcie cięcia mniej szkodliwych wibracji. Ponieważ nie wydziela żadnych spalin i jest cicha, może być stosowany w pomieszczeniach zamkniętych. Jej waga i rozmiar sprawia, że jest idealna dla osób które przygotowują małe ilości drewna do kominka, dla stolarzy którzy wymagają precyzji oraz do prac rozbiórkowych gdzie najczęściej tniemy cienkie belki i deski. Wadą pilarki elektrycznej jest ciągnący się za nami kabel.

 

4. Spalinowe pily łańcuchowe

Spalinowa piła łańcuchowa, również wyposażona jest w uchwyt typu "D", ma silnik dwusuwowy (zasilany mieszanką benzyny i oleju do 2T) o pojemności od 33 cm3 do 100,9 cm3 . Wyposażone mogą być w zestawy tnące od długości od 12 do 20 cali. Pilarki spalinowe mają bardzo szeroką gamę modeli.  Pilarka spalinowa jest bardziej uniwersalna co pozwala nam ją zabrać w każde miejsce. No i najważniejsza sprawa silnik spalinowy generuje znacznie większą moc niż silnik elektryczny. Niestety ich wadą jest większa waga, potrzeba sporządzania mieszanki do zasilania silnika oraz to że w obsłudze jest droższa i bardziej skomplikowana.